Połonina Caryńska

Połonina Caryńska zachwyca swoim urokiem i rozległymi panoramami na całe Bieszczady. Położona w sercu Bieszczadzkiego Parku Narodowego co roku licznie odwiedzana jest przez spragnionych widoków turystów.

Proponujemy wędrówkę szlakiem zielonym, który rozpoczyna się krótkim, acz dość stromym podejściem od Przełęczy Wyżniańskiej (855 m n.p.m.). Na przełęczy można skorzystać z dużego parkingu oraz toalet, a także należy kupić bilet w punkcie kasowym. Wędrówka pod górę zajmie godzinę. Początkowo prowadzi przez wilgotne łąki i rozległe borówczyska, na których jesienią można czasami zobaczyć z daleka niedźwiedzia – amatora leśnych owoców. Dalej przechodzimy przez fragmenty bukowych lasów i wreszcie wspinamy się na grzbiet połoniny. Roztacza się stąd przepiękna panorama na cztery strony świata – widzimy łąki w dolinach, zbocza gór porośnięte karpacką puszczą, jak również wszystkie główne pasma górskie i szczyty – z królową Bieszczadów – Tarnicą. Na grzbiecie połoniny kierujemy się na wschód i dochodzimy do rozwidlenia szlaków. Możemy wybrać zejście czerwonym szlakiem do Ustrzyk Górnych lub szlakiem zielonym do Przełęczy Przysłup Caryński, skąd szlakiem żółtym dojdziemy do Bereżek.

Przejście trasą: Przełęcz Wyżniańska – Połonina Caryńska – Ustrzyki Górne zajmie nam ok. 3 godziny, a w przypadku zejścia przez Przysłup Caryński do Bereżek – ok. 4 godziny.Wędrówka granią połoniny Caryńskiej (fot. C. Ćwikowski).
Borówczyska na zboczu Połoniny Caryńskiej (fot. B. Ćwikowska).
Połoniną Caryńską w stronę Ustrzyk Górnych (fot. B. Ćwikowska).
Widok na Połoninę Caryńską (fot. B. Ćwikowska).